Su Kaçağı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

su-kacagi-nasil-anlasilirSu Kaçağı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

İstanbul gibi yoğun ve kalabalık şehirlerde yaşayanlar için su kaçağı inanılmaz derecede zorlayıcı bir durumdur. Yoğun bir temponun hakim olduğu iş ve hayatında su kullanımı ne kadar önemli ise kullanımı da bir o kadar fazladır. Ancak yaşam alanınızda meydana gelebilecek bir su kaçağı hayatınızı kabusa çevirebilir. Su kaçağının hem tespiti ve hem de giderilmesi anlamında ancak, su tesisatında kaçak var, diyorsanız öncelikle çıplak gözle görebildiğiniz belirtiler olacaktır.

Bir tesisatta su kaçağı olduğunu birkaç şekilde görebiliriz. Mesela tavanlarda boya kabarmaları, küflenme ve buna benzer lekeler olabilir. Ancak bu lekelerin hepsi su borusunda kaçak var olarak düşünülmemelidir. Evin su tesisatında bir su kaçağı varsa –anında olmasa da- herhangi bir duvar ya da alt katın tavanında kesinlikle ıslanma, damlama olması gerekir.

Eğer temiz su tesisatında su kaçağı varsa alt katın tavanından durmadan bir su akıntısı olacaktır. Ancak zaman zaman gider borusunda kaçak varmış gibi bir izlenimde uyandırabilir. Bazı durumlarda ise geceleri akan su sabahları durunca pis su kaçağı diye düşünülebilir. Ancak bu da temiz su kaçağı olabilir. Çünkü küçük bir su kaçağı olduğundan geceleri su basıncı yükseldiği için boru su kaçırmaya başlar. Pis su kaçaklarında tavanda sarı lekelenmeler olduğu gibi bu temiz su kaçağında da zaman zaman görülebilir. Dış hat su kaçaklarını ise anlamak oldukça zordur. Dış su kaçağını genel olarak fazla gelen su faturalarının dikkatinizi çekmesi ile fark edebilirsiniz. İşte pis su kaçağı mı, temiz su kaçağı mı derken aklınız oldukça karışabilir.

İşte tüm bu kafa karışıklığını ortadan kaldırmak adına bulunduğunuz mekanda su kaçağı olup, olduğunu anlamak için profesyonel ve uzman ekiplere sahip olan firmamızın kullandığı, son teknoloji ürünü modern cihazlarla anında tespit yaptırarak, sorunun daha da büyümesinin önüne geçilebilir. Modern cihazlar ile yapılan ve hangi bölgede su kaçağı olup, olmadığının tespiti ile başlayan su kaçağı sorununun tespiti sırasında en büyük avantaj herhangi bir kırma işleminin gerçekleştirilmeyecek olması.